poniedziałek, 29 grudnia 2014

LBA TAG




Po raz pierwszy spotykam się z Liebster Blog Award, z pewnego rodzaju grą-zabawą, która kojarzy mi się z łańcuszkami, jakie nie raz krążą w internecie. Jednak różni się tym, że nie ma w niej groźby, że jeśli nie wykonam zadania, grozi mi coś przykrego. Podoba mi się natomiast jej cel – angażuje osoby blogujące, zwiększa szansę na poznawanie innych blogów, samych blogujących, a także przynosi trochę uciechy. Miło jest zostać wyróżnionym przez kogoś i przede wszystkim – móc pokazać się innym, co ułatwia ta zabawa. Dziękuję więc za nominację, jaką otrzymałam od  Agnieszki Kozioł autorki bloga Z głową w chmurach:
 http://zaczytana-aga.blogspot.com/


Zasady LBA TAG:

Nominacja do Liebster Award Blog  jest otrzymywana od innego blogera w ramach uznania za „dobrze wykonaną robotę” Jest przyznawana dla blogów o mniejszej liczbie obserwatorów, więc daje możliwość ich rozpowszechnienia. Po odebraniu  nominacji  należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która  wyróżniła Twój blog. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz ich o tym) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie wolno nominować bloga, który Cię nominował.


      A oto pytania i odpowiedzi:


1. Jak spędzasz wolny czas?

Wolny czas, co to takiego? Jeśli mam na myśli czas poza obowiązkami, to spędzam go robiąc to, co lubię i na co w danej chwili mam ochotę. Najczęściej czytam książki, oglądam specjalnie wyszukane przeze mnie filmy (nie preferuję tv), czasem przeglądam portale poświęcone literaturze. A jeśli za oknem pogoda jest łaskawa, odbywam relaksujące wojaże po okolicy, jazdę na rowerze, czy spotkam się z najbliższymi – właśnie tak wypełniam swój wolny czas.

2. Dlaczego czytasz książki?

Książki pozwalają mi podróżować po rozmaitych światach, poznawać je, smakować. Dzięki książkom mogę przenieść się ponad rzeczywistość, wzbogacić swoją wyobraźnię, poznawać życie z każdej perspektywy i co najważniejsze, książka umożliwa własną interpretację w przeciwieństwie do ekranizacji, jaka może nas rozczarować.

3. Wolisz książkę czy jej ekranizację?

Tak, jak powyżej opisałam – książka daje więcej możliwości, jakich pozbawia nas ekranizacja. Jednak, nie każdy wybiera wysiłek intelektualny, czasem w ramach relaksu po ciężkim dniu pracy miło jest zapatrzeć się w ekran, dać ponieść się grze aktorskiej, rozkoszować się akcją, która czasem nie wymaga od nas skupienia.  Stąd też  ‘’wszystko zależy od...’’, jednak mój głos zawsze będzie należał do książek! Raczej wszystkie książki wolę bardziej, niż ich ekranizacje, aczkolwiek poza jedną tj. ,,Władca pierścienia” Tolkiena. Nie zdołałam dobrnąć do połowy książki, przepełnionej gmatwaniną różnych miejsc, nazw. A film, okazał się prześcignąć moje wszelkie wyobrażenia o przedziwnych istotach, przepiękne widoki, dziwne miejsca... zasługuje na dużego plusa, jakiego daję mu z podziwem!

4. Co najlepiej wyraża ciebie?

Wrażliwość, z którą wiąże się nieśmiałość i emocjonalne podchodzenie do życia, ciągłe poszukiwanie własnego miejsca, fascynacja naturą, sztuką oraz wszelkimi zjawiskami z pogranicza surrealizmu, hiperrealizmu, snów itp.. Możliwe, że te właśnie cechy popychają mnie w świat książek.

5. Jaki gatunek literacki jest najbliższy twemu sercu?

Nigdy nie zamykam się w jednym gatunku, czy to wybierając książki, czy w odniesieniu do muzyki, filmów, dzieł sztuki. Zwykle o tym, po co sięgnę decyduje okoliczność, czy samopoczucie. Mam swoich ulubieńców, chyba jak każdy. Jeśli chodzi o książki, najczęściej sięgam po kryminały lub obyczajowe powieści, ale w porywie potrafię przeczytać romans, biografię, czy nawet historyczną książkę. Ostatnio stronię od fantastyki, ale chętnie czytam powieści Jonathana Carrola. Trudno jest określić, co lubię, a czego nie. Chyba najbardziej stronię od – poradników. Zwłaszcza sławnych ludzi, którzy przypadkowo wzięli się za pisatrstwo, czy tak, jak Beata Pawlikowska – lubią powielać swoje książki w nieskończoność, opatrując je rozmaitymi nowymi tytułami.

6. Co według ciebie charakteryzuję dobrą książkę?

Dobra książka to taka, która pozostaje na dłużej w naszej pamięci, jaką chcemy polecić innym, bo nas zachwyciła. Dlatego szczególnie ważny jest pomysł, który wyróżni daną książkę bądź nietuzinkowy sposób przedstawienia oklepanego już tematu. Ostatnio zaroiło się od książek o wampirach, mnie zaskoczyła natomiast parodia – Wampir z M3 Andrzeja Pilipiuka. Intrygująca jest pomysłowość autora, który wplata wampiryzm w sprawy narodowe, przy czym nie oszczędza nam dawki wyśmienitego humoru!

7. Czy okładka książki ma znaczenie?

Reguła, że – liczy się to, co jest w środku, a nie na zewnątrz – nie zawsze sprawdza się. Raczej większość z nas jest wzrokowcami, co obecnie wykorzystują wszelkie reklamy. Podobnie jest w przypadku okładek książek. Przyciągają te, które wyróżniają się ‘’czymś’’, zatrzymują nasze oko na sobie i nie pozostawiają nam wyboru. Niechętnie podchodzę do okładek książek młodzieżowych, zwłaszcza mieszczących się w gatunku tzw. Young adult, czy New adult. Dla mnie są kiczowate, niektóre po prostu  zwyczajne, niczym nie zachęcają do treści. Możliwe, że akurat w książkach skierowanych dla młodzieży mniejszą wagę przykłada się do szaty graficznej? Zazwyczaj w tym wieku to  moda, decyduje o tym, jakiemu autorowi poszczęści się w zjednaniu sobie czytelników. Okładka ma dla mnie szczególne znaczenie, ważne jest to by była powiązana z treścią, zachęcała, a także skrywała przesłanie, drażniła zmysły by ujarzmić dociekliwość i sięgnąć po książkę.

8. Jaka książka według ciebie byłaby fajną ekranizacją?

Jest taka seria nawet, książek powiązanych w pewien sposób ze sobą, których ekranizację chciałabym zobaczyć kiedyś. Narazie wolę nacieszyć się ich wersją książkową, czytając po raz wtórny. Jednak zastanawiam się, czy jakikolwiek reżyser, scenograf, grafik komputerowy i cała reszta ekipy filmowców – byłaby w stanie sprostać w ekranizacji dzieł Carlosa Ruiza Zafona? Ciekawe, jak wyglądałby Cmentarz Zapomnianych Ksiąg? W ogóle, czy możliwe byłoby oddanie niezwykłości klimatu, jaki unosi się podczas lektury Cień wiatru? i innych książek tego autora.

9. Czy posiadasz cytat, który ma dla ciebie duże znaczenie? Jeżeli tak, to jakie?

Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu
Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę
Dlaczego akurat ten cytat? W pkt. 4 napisałam o tym, co najlepiej mnie wyraża i odpowiedź ta wpasowuje się właśnie w ten cytat. Staram się kierować tym przesłaniem, bo zdaję sobie sprawę z ulotności tego, co głównie materialne, a prawdziwej wartości tego, co niedostępne jest naszemu wzrokowi, a ma związek głównie z uczuciami.

10. Jaką książkę wybrałabyś bądź wybrałbyś na prezent dla bliskiej osoby?

Wszystko zależy od tego, kim byłaby osoba, którą chciałabym obdarować książką. Mam na myśli upodobania, co do książek, bądź wiek. Nie chciałabym sama decydować o tym, co dana osoba powinna przeczytać. Najpierw kieruję się czyimś gustem, a jeśli mam ‘’wolny wybór’’ muszę dokładnie przemyśleć, jaka książka pasowałaby do tej osoby, aby była naprawdę zadowolona z książki- prezentu.

11. Czym jest dla ciebie magia świąt bożonarodzeniowych?

Obecnie nie odczuwam tej magii, a bardziej rozdrażnienie jakie udziela się w związku z całym zamieszaniem świątecznym; przesyt reklam, szał zakupów, nagła życzliwość. Możliwe, że cała magia ulotniła się wraz z odejściem dzieciństwa.


Moje nominacje:

Patrycja Kiełczykowska ,,Patiopea”: http://ksiazki-patiopei.blogspot.com/
Agnieszka P. ,,Elyria”: http://czytanie-to-sztuka.blogspot.com/
Renata ,,Natula” Sz.: http://szelestksiazek.blogspot.com/
Katarzyna Chojecka – Jędrasiak: http://www.kacikzksiazka.pl/
Czekam na odpowiedzi na następujące pytania:


  1. Książka w wersji papierowej, czy elektronicznej (uzasadnij wybór)?
  2. W jakich miejscach lubisz czytać książki, czy korzystasz w tym celu również z księgarń, bibliotek, czy przestały już wytwarzać dla Ciebie pewien klimat  zacisza, gdzie można poczytać?
  3. Czy przeczytałeś/ aś książkę lub książki, które w jakiś sposób odmieniły Twoje życie, wpłynęły na nie?
  4.  Masz jakiś typ książek, których nie lubisz (jeśli tak to dlaczego)?
  5. Wymień trzy blogi, godne polecenia.
  6. Masz jakąś ulubioną książkę z lat dzieciństwa, którą chętnie wspominasz bądź zdarza Ci się  nadal ją trzymać w biblioteczce, czytać?
  7. Chciałabym obejrzeć wartościowy film, nie przereklamowany, najchętniej podejmujący tematykę - sztuki, szczególnie literatury. Czy byłbyś/ byłabyś w stanie polecić taki film?
  8. Czy jest jakaś książka, której okładka bądź ilustracje skusiły Cię do jej przeczytania?
  9. Jaką książkę planujesz kupić / pożyczyć do przeczytania i co skusiło Cię do tego wyboru ?
  10. i 11.  Wybierz tylko dwa z tych pytań i odpowiedz na nie:

  • a)Możesz zmienić losy jednego bohatera dowolnej powieści. Byłby to...?
  • b)Masz możliwość wydania jednemu autorowi dożywotniego zakazu pisania czegokolwiek, nawet listy na zakupy. Kogo wybierzesz?
  • c)Wsiadasz do maszyny czasu, odpalasz opcję "cofnij czas" i wysiadasz w dowolnie wybranej   epoce literackiej. W której?
  • d)Jeśli nie książki, to co? Czyli Twoja alternatywna dla bloga o książkach.
  • e)Czego najbardziej nie lubisz przy tworzeniu recenzji?
  • f)Czy pogoda za oknem ma wpływ na Twoje czytelnicze wybory, czy przy dobieraniu lektur kierujesz się ustalonym systemem?
  • g)Jakie są Twoje oczekiwania wobec blogerów książkowych? Jakich blogów o książkach unikasz?
  • h)Chodźcie, zróbmy jakiś niesztampowy, nowoczesny program o książkach dla telewizji. Bo z tych co są, to wieje nudą i dyskursem akademickim ;) Jakieś pomysły ?;)



[Pytania a-h zaczerpnęłam z bloga: 
http://soy-como-el-viento.blogspot.com/2014/12/11-pytan-do.html]


*Zachęcam również innych posiadaczy blogów, pominiętych przeze mnie, do udziału w nominacji, proszę zgłaszać się do listy nominowanych - dopiszę!(wystarczy podać w kilku słowach, dlaczego to Twój blog warto odwiedzać).




9 komentarzy:

  1. Dziękuję za nominację :) To dla mnie wielkie wyróżnienie, w tak doborowym gronie blogerek, uwielbiających czytanie.
    Postaram się odpowiedzieć jak najszybciej :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O proszę :) jaka miła niespodzianka z poniedziałku :) dziękuję za zaproszenie do zabawy i niebawem opublikuję odpowiedź u siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za nominację, chętnie odpowiem na Twoje pytania :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja również wolę czytać książki niż oglądać ich ekranizacje :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Raz jeszcze dziękuję za nominację i zapraszam do lektury moich odpowiedzi: http://zanim-przeczytasz.blogspot.com/2014/12/liebster-award-czyli-wy-pytacie-ja.html#disqus_thread :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za wyróżnienie, serce rośnie <3 Na blogu pojawiły się właśnie moje odpowiedzi: https://zamaloksiazek.wordpress.com/2015/01/03/moja-czytelnicza-historia-czyli-liebster-blog-award/#more-467. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Melduję wykonanie zadania :) http://kropkazprzecinkiem.blogspot.com/2015/01/35-do-liebster-blog-award-nominuje.html

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziękuję za nominację. Postaram się odpowiedzieć na pytania.

    OdpowiedzUsuń
  9. Dziękuję wszystkim za przyłączenie się do blogowej ''zabawy'', poświęcenie czasu na inspirujące odpowiedzi i wszelkie wiadomości! pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń